Bölüm 5: Eğitmenler İçin Creative Commons

Creative Commons, daha iyi, daha esnek ve sürdürülebilir açık eğitim kaynakları (AEK), uygulamaları ve politikaları oluşturmaya yardımcı olan araçlarla açık eğitim hareketini güçlendirmektedir.

Creative Commons lisansları, dünya genelinde eğitim projeleri arasında en popüler açık lisanslardır. Bu bölümde, CC lisanslarının ve CC lisanslı içeriklerin eğitim amaçlı kullanımının özellikleri anlatılacaktır.

Bu bölümde beş başlık yer almaktadır

  • 5.1 AEK, Açık Ders Kitapları ve Açık Dersler

  • 5.2 Kaynakları Bulma, Değerlendirme ve Uyarlama

  • 5.3 AEK Oluşturma ve Paylaşma

  • 5.4 Açık Pedagoji / Uygulamalar

  • 5.5 Kurumunuzu Açmak

Bu bölümde kapsanan konular hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz, ayrıca ek kaynaklar da bulunmaktadır. Aynı şekilde, Kütüphaneciler İçin CC Sertifikası kursunun bir alt konusu olan 6.1 Bilimsel Araştırmalara Açık Erişim başlığını da okuyabilirsiniz.

Başlamadan önce, Creative Commons Açık Eğitim Platformu'na katılmayı düşünün. Vereceğiniz girdiler, dünya genelinde eğitim problemlerini işbirliği içinde çözmek için çok uluslu açık eğitim içerikleri, uygulamaları ve politika projelerini tanımlamamıza, planlamamıza ve koordine etmemize yardımcı olabilir. Bunu yaparken (a) neden katılmak istediğinizi ve (b) kim olduğunuzu kısaca anlatınız ⁠— bu bilgi, CC'nin spam maili gönderen kişileri önlemesine yardımcı olacaktır.

Bölüm 5'in İngilizce orjinalini okumak için buraya, Türkçe çevirisinin PDF kopyasını indirmek için buraya tıklayınız.

Creative Commons Sertifika Eğitim Kaynakları. CC Türkiye. CC BY 4.0.

Last updated