Bölüm 2: Telif hakkı yasası

Creative Commons lisansları telif hakkı yerine geçmez. Telif hakları ile birlikte çalışacak şekilde oluşturulmuştur.

Telif hakkının “tüm hakları saklıdır” kuralı, bir eseri kopya etme ve uyarlama haklarının tümünün yazara veya yaratıcıya ait olduğu anlamına gelmektedir (bu bölümde öğreneceğiniz bazı önemli istisnalar hariç). Creative Commons lisansları “bazı hakları saklıdır” yaklaşımını benimsemektedir, yazarın ya da eser sahibinin bazı koşullara tabi olarak eserini kamunun yeniden kullanmasına izin vermesini sağlamaktadır. Creative Commons lisanslarının nasıl işlediğini anlamak için telif hakkı hakkında temel bilginiz olması gerekir.

Bu bölüm dört başlıktan oluşmaktadır

  • 2.1 Telif Hakkına Giriş

  • 2.2 Küresel Yönleriyle Telif Hakları

  • 2.3 Kamu Malı

  • 2.4 Telif Hakkı İstisnaları ve Sınırlamaları

Bu bölüm önemli çünkü, Creative Commons lisanslarının ve kamu malı araçlarının işlemesi için telif hakkı gerekir. Telif hakkı yasalarının bazı kuralları dünya genelinde geçerlidir, fakat bazı kurallar ülkeden ülkeye değişmektedir ve yasalar ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu bölümde verilen bilgiler telif hakları ile ilgili tüm ayrıntıları kapsamaz ya da dünya genelindeki karmaşık telif hakkı yasalarının tüm kurallarını ve lisansların belirli durumlarda işleyişinin söz konusu kurallardan nasıl etkilendiği konusunu tam olarak açıklamaz. Burada verilen bilgiler, Creative Commons lisanslarının nasıl işlediğini anlamak için mutlaka gereken temel kavramları özetle açıklamaktadır. Bu bölüm kapsamında bulunan veya bu bölümde yer almayan telif hakkı konuları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ünitenin sonundaki “Ek kaynaklar” bölümünden faydalanabilirsiniz. Ek olarak, kamu yararı için telif hakkı sistemlerini uyumlu hale getirmek amaçlı yapılan ortak çalışmalar ve güncellemeler için CC Telif Hakkı Platformu'na katılmak ilginizi çekebilir. Üyelik ücretsizdir.

Not: Bu içerikte, bir orijinal çalışmadan söz ederken yazar ve yaratıcı kelimeleri, telif hakkını açıklama amacıyla birbiri yerine kullanılabilmektedir.

Bölüm 2'nin İngilizce orjinalini okumak için buraya, Türkçe çevirisinin PDF kopyasını indirmek için buraya tıklayınız.

Creative Commons Sertifika Eğitim Kaynakları. CC Türkiye. CC BY 4.0.

Last updated